Dni Dawcy Szpiku - 11-12 grudnia 2013

13-12-2013

W Polsce co godzinę Ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Nowotwór ten nie wybiera, dotykacjąc dzieci, młodzież, osoby dorosłe. Dla wielu z nich jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep szpiku. Dawcą może być osoba spokrewniona, ale często okazuje się, że jedyną możliwością jest pobranie szpiku od osoby niespokrewnionej. Skąd uzyskać informacje o potencjalnych dawcach? Służy temu baza dawców komórek macierzystych, która w Polsce jest koordynowana przez Fundację DKMS. To wraz z tą fundacją studentki zorganizowały Dni Dawcy Szpiku w ramach krajowego programu studenckiego "Dla Ciebie to 5  minut, dla Kogoś to całe życie".

11 i 12 grudnia 2013 w godzinach 11:00 - 18:00 każdy mógł zapisać się jako potencjalny dawca. Rejestracja była szybka i bezbolesna, ponieważ pobór materiału genetycznego odbywał się za pomocą patyczka, z wewnętrznej strony policzka. Wystarczyło zatem 5 minut, dowód osobisty i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Z możliwości tej skorzystało ponad 230 osób z Sanoka i okolic.

W trakcie tych dwóch dni zorganizowano konferencje dotyczącą problematyki nowotworów, śmierci, godzenia się ze stratą. Naszymi gośćmi byli Rafał Jasiński z Fundacji Czas Nadziei oraz Kinga Midzio psycholog kliniczny praktykujący na Oddziale Onkologicznym Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie.

Całość uświetnił zespół muzyczny Zakładu Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku - Kapela Podwórkowa oraz występ dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 3 w Sanoku.