Wersja kontrastowa
A | A | A

Studia inżynierskie

STUDIA INŻYNIERSKIE

 

Kierunek: MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

 
Trzy i półletnie stacjonarne i niestacjonarne inżynierskie studia I stopnia.
Plany studiów na kierunku Mechanika i budowa maszyn opracowano w taki sposób, aby przygotować studentów do realiów obecnego i przyszłego rynku pracy. W kształceniu istotną rolę odgrywa nauczanie przedmiotów informatycznych oraz praktyczne wykorzystanie metod i technik informatycznych w mechanice i budowie maszyn.
Absolwenci kierunku Mechanika i budowa maszyn posiadają wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności z zakresu mechaniki oraz budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Dzięki gruntownej znajomości zasad mechaniki, projektowania z wykorzystaniem nowoczesnej techniki obliczeniowej oraz komputerowo wspomaganego wytwarzania, absolwenci Instytutu Technicznego uzyskują wykształcenie adekwatne do potrzeb nowoczesnego przemysłu maszynowego i dziedzin pokrewnych.
Wiedza i umiejętności zdobyte w czasie studiów ułatwiają naszym absolwentom znalezienie pracy w jednostkach badawczych, projektowo-konstrukcyjnych, technologicznych oraz do kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych.
 

Specjalności (wybór po drugim roku studiów):

 

- Informatyka stosowana w budowie maszyn,

 

Absolwent posiada wiedzę i umiejętności konieczne do zrozumienia zagadnień z zakresu budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Posiada gruntowną znajomość zasad mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych. Absolwent zdobywa wykształcenie odpowiadające potrzebom nowoczesnego przemysłu maszynowego, oparte na gruntownej wiedzy z zakresu budowy maszyn, komputerowo wspomaganego projektowania i wytwarzania i jest przygotowany do pracy w jednostkach badawczych, projektowo-konstrukcyjnych, technologicznych, do kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych. Absolwent specjalności, oprócz wiedzy i umiejętności z zakresu mechaniki, jest przygotowany do sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi. Absolwenci są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Absolwenci są przygotowani do pracy w: przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn; jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych; jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych; jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych oraz innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.
   

- Mechatronika z informatyką*,

 

Absolwent będzie znał zagadnienia, ogólnoinżynierskie oraz specjalistyczne kierunkowe, związane z: mechaniką, budową i eksploatacja maszyn, elektroniką, informatyą, automatyką i robotyką oraz sterowaniem. Posiada umiejętności integracji tej wiedzy przy projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji produktów oraz analizy produktów w ich otoczeniu.  Jest on przygotowany do uczestniczenia w interdyscyplinarnych zespołach rozwiązujących problemy związane z: konstrukcją, wytwarzaniem, sprzedażą, eksploatacją, serwisowaniem i diagnozowaniem układów mechatronicznych oraz maszyn i urządzeń, w których one występują. Absolwent jest przygotowany do pracy w: przemyśle wytwarzającym układy mechatroniczne - elektromaszynowym, motoryzacyjnym, sprzętu gospodarstwa domowego, lotniczym, obrabiarkowym; przemyśle oraz innych placówkach eksploatujących i serwisujących układy mechatroniczne oraz maszyny i urządzenia, w których są one zastosowane.

  

- Programowanie i obsługa obrabiarek CNC*,

 

Absolwent będzie znał zagadnienia ogólnoinżynierskie oraz specjalistyczne kierunkowe, związane z obsługą nowoczesnego parku maszynowego, metodami programowania i sterowania maszyn w oparciu o układy sterowania numerycznego. Rozszerzona wiedza z zakresu obróbek wydajnościowych pozwala stosować odpowiednie i efektywne metody wytwarzania. Absolwent potrafi samodzielnie: uzbrajać magazyn narzędziowy obrabiarki, napisać program sterujący, dobierać odpowiednie parametry nastawcze, symulować tor ruchu narzędzia, podejmować właściwą diagnozę oraz reagować na możliwości pojawiania się błędów obróbki. Absolwent może podjąć zatrudnienie, jako: programista maszyn CNC, ustawiacz obrabiarek, operator maszyn w obróbkach wymagający znacznej kompetencji itp

 

* specjalności będą realizowane po spełnieniu kryterium odpowiedniej liczby studentów 

 
- Zarządzanie jakością produkcji*,

 

Zarzadzanie jakością (ang. QM-quality management) –absolwent pozna wzajemnie powiązane mechanizmy i procesy oraz metody i narzędzia związane z kontrolą, sterowaniem, zarzadzaniem i zapewnieniem jakości zmierzających do doskonalenia i zwiększenia konkurencyjności wytwarzanych wyrobów. Ponadto absolwent będzie potrafił rozpoznać stosowne mechanizmy określające jakość. Będzie umiał także rejestrować wyniki i sprawdzać spełnienie norm jakościowych.

 
- Logistyka w przedsiębiorstwie* ,

 

Logistyka – kompleksowy system wspomagający proces produkcji zmierzający do sprawnego i efektywnego realizowania zagadnień związanych z przepływem surowców, materiałów i wyrobów gotowych, mający na celu poprawę produktywności.  Absolwent pozna między innymi: relacje obsługi klienta, proces zamówień i rozliczeń, prowadzenie i analizę sprzedaży, proces produkcji, przydział zadań dla pracowników i maszyn, planowanie i realizację dostaw.

 
* specjalności będą realizowane po spełnieniu kryterium odpowiedniej liczby studentów
 
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w: biurach konstrukcyjnych, projektowych, służbach utrzymania ruchu, nadzoru produkcji, badań, kontroli i marketingu, przygotowania konstrukcji i eksploatacji, działach remontowych itp. Absolwent jest przygotowany również do podjęcia studiów drugiego stopnia. Uzyskana wiedza i umiejętności pozwalają także na podjęcie własnej działalności gospodarczej polegającej na uruchomieniu i prowadzeniu małych firm zajmujących się przygotowaniem otoczenia produkcji, bądź w usługach.
Absolwent, oprócz wiedzy i umiejętności z zakresu mechaniki, jest przygotowany do wykonywania różnorodnych zadań montażowych, transportowych, obsługi maszyn i urządzeń oraz zespołów produkcyjnych. 
 

Zajęcia z przedmiotów specjalistycznych i kierunkowych odbywają się w nowoczesnych i odpowiednio przygotowanych i wyposażonych pomieszczeniach dydaktycznych, pracowniach i laboratoriach w budynku Instytutu Technicznago w Sanoku przy ul.Reymonta 6 oraz w Centrum Kształcenia Praktycznego w Sanoku, z którym Uczelnia podpisała umowę. 

 

 

Absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia w Politechnice Rzeszowskiej lub w innych uczelniach technicznych.

 

 
 

Kryteria przyjęcia:

 

Kryterium kwalifikacji stanowi konkurs świadectw z uwzględnieniem ocen z przedmiotów:
matematyka lub fizyka oraz język obcy.
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok