Konferencja międzynarodowa pt. "Gospodarka Pasieczna w Karpatach"

23-01-2009

W dniu 14 lutego 2009 r. (sobota) o godz. 9.00 w Instytucie Rolnictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku odyła się międzynarodowa konferencja z udziałem pszczelarzy ze Słowacji, pt.: "Gospodarka Pasieczna w Karpatach"
Konferencję zorganizowało Starostwo Powiatowe w Sanoku przy współudziale Fundacji HEIFER INTERNATIONAL POLAND, Stowarzyszenie Pszczelarzy EKO - BIESZCZADY z Sanoka  oraz Instytut Rolnictwa PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.

Tematyka konferencji:

1. "Czy można zapobiec masowemu ginięciu pszczół w Polsce?"
 Pani dr Grażyna Topolska - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

2. "Groźne i "mniej istotne" zakażenia wirusowe pszczół"
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i aktywnością jej uczestników. W konferencji uczestkiczyło 160 osób i wiekszości byli to członkowie Stowarzyszeń Pszczelarskich z połudnowych powiatów naszego regionu.

3. "Współczesna gospodarka pasieczna jako reakcja na dynamiczne zmiany środowiskowe oraz spadek zdrowotności     pszczół"
    Pan dr Krzysztof Olszewski - Akademia Rolnicza w Lublinie

4. "Hodowla pszczół i tworzenie odkładów"
    Pan Tomasz Kędziora - Zespol Szkoł w Pszczelej Woli.

Podczas konferencji wystawione zostały produkty pszczele oraz narzędzia wykorzystywane w gospodarce pasiecznej.
Uczestniczy konferencji podpisali list otwarty do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z prośbą o większe zainteresowanie się resortu problemami pszczelarstwa.