Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Seminarium w Puławach!!!

21-02-2011

W dniu 4 lutego 2011 r. w Puławach odbyło się seminarium nt. „Zrównoważony Rozwój Podkarpackiej Wsi Turystycznej”  -  na przykładzie Puław, Rudawki Rymanowskiej i Wisłoczka, którego uczestnikami byli także pracownicy Instytutu Rolnictwa.

Kilkuletnie poszukiwania optymalnego wariantu strategii inwestycyjnej zaczęły przynosić konkretne rezultaty. Pierwszym z nich jest pozyskanie grupy osób i instytucji poważnie zainteresowanych współpracą w tym temacie. Z wielu względów Puławy, Rudawka Rymanowska i Wisłoczek są potencjalnym „zagłębiem inwestycyjnym” dla gminy Rymanów i całego województwa podkarpackiego.  Te trzy miejscowości  stanowią wierzchołki trójkąta zamykającego wspólną całość dzięki potencjałowi w produkcji żywności, ekologicznym wypoczynku oraz wyspecjalizowanej ofercie turystycznej. Istnieją więc silne podwaliny, na których należy zbudować funkcjonujący organizm ekonomiczny.

Obecni na naradzie podkreślali wartości, jakimi należy się kierować przy planowaniu rozwoju tak specyficznego miejsca jak Przełom Wisłoka i Beskid Niski. Należy tu przytoczyć podkreślane wielokrotnie:

- stworzenie miejsc pracy dla obecnych i przyszłych mieszkańców i uniezależnienie ekonomiczne od, niszczących więzi, zarobkowych wyjazdów za granicę,

-  planową urbanizację wsi adekwatną do potrzeb rozwijającego się ośrodka narciarskiego,

-  kontrolowane inwestowanie zapobiegające zniszczeniu najcenniejszych walorów naturalnych okolicy ,

- wykorzystanie swoistej atmosfery społecznej , wyrażającej się dużą zaradnością mieszkańców i ostrożnym doborem inwestorów.

Była to już trzecia narada poświęcona omawianym tematom, która odbyła się dzięki obecności coraz mocniej zaangażowanego, stałego grona zainteresowanych. Szczególnie należy cieszyć się z obecności grupy urbanistów i architektów będących zarówno przedstawicielami lokalnych instytucji jak i specjalistami od planowania przestrzennego.

Dużym wsparciem dla planów okazała się obecność przedstawicieli wyższych uczelni zainteresowanych uczestnictwem w kilku istotnych kierunkach planowanego działania.

Rozmowom przysłuchiwali się i wyrazili swoje poparcie reprezentanci miejscowych władz, których obecność jest zawsze bardzo istotna dla wytworzenia odpowiedniego klimatu w lokalnych działaniach.

W znacznym stopniu spotkanie przybliżyło stanowiska obecnych i zrozumienie potrzeb, którym należy sprostać. Można przyjąć, że każde następne będzie już spotkaniem roboczym rozpoczynającym proces konkretnych, praktycznych działań.

Streszczenie opracował Erwin Gorczyca

wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok