Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Azymut → NE

01-10-2017

Konferencja naukowa "Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk na obszarze Natura 2000 „Ostoja Wigierska” – doświadczenia i perspektywy". Wigierski Park Narodowy 25-27 września 2017 roku.


W grudniu ubiegłego roku w naszym Instytucie Gospodarki Rolnej i Leśnej PWSZ Sanok odbyła się konferencja „Wpływ inwazyjnych gatunków roślin na bioróżnorodność w powiecie sanockim”. Uczestniczący w niej dr Lech Krzysztofiak z Wigierskiego PN zaprosił nas na organizowaną przez siebie konferencję w Gawrych Ruda. Niecały rok później mogliśmy zaprezentować efekty naszych dalszych badań naukowych dotyczących zwalczania barszczu Sosnowskiego. Artur Chorostyński wystąpił z prezentacją pt. „Zastosowanie nawozu sztucznego "PERLKA" (cyjanamid wapnia) do zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden)”, Ewa Bujalska omówiła temat pt. „Zmiany w składzie gatunkowym zbiorowisk wywołane zabiegami związanymi ze zwalczaniem barszczu Sosnowskiego w powiecie sanockim”. Z kolei Marian Szewczyk zreferował temat pt. "Rośliny, które nas potrzebują – chronione, zagrożone i rzadkie kontra inwazyjne w powiecie sanockim" oraz zaprezentował wydany niedawno atlas roślin powiatu sanockiego, którego jest autorem.


Była to duża, interdyscyplinarna konferencja, skupiająca specjalistów z całej Polski, przedstawicieli wielu ośrodków naukowych i akademickich, parków narodowych i krajobrazowych. Konferencja miała dwa przeplatające się wątki tematyczne: ochrona czynna zagrożonych gatunków i siedlisk oraz walka z gatunkami inwazyjnymi. Tego typu spotkania pozwalają na wymianę doświadczeń, opowiedzenia o osiągnięciach, a czasem o porażkach i błędach, pomiędzy osobami które zajmują się ochroną przyrody. Największym zainteresowaniem cieszył się temat wykorzystania metod teledetekcyjnych w identyfikacji i monitorowaniu rozprzestrzeniania się wybranych inwazyjnych gatunków roślin. Rezultaty naszych badań również wzbudziły żywe zainteresowanie, ponieważ mogą się przyczynić do wypracowania nowych, skutecznych i trwałych w czasie metod zwalczania Heracleum sosnowskyi.


Opisaną konferencję naukową sfinansowano przez instrument finansowy LIFE+ Wspólnoty Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożyliśmy też krótką wizytę grupie badawczej prof. Wiesława Fałtynowicza, zajmującej się porostami i grzybami na drzewach, gdzie dzielnie działa Amelia Piegdoń. Z uwagi na czekającą nas podróż na kolejną, tym razem międzynarodową konferencje, musieliśmy opuścić ostatni dzień z sesją terenową - czego trochę żałuję. Mam jednak nadzieję że „za rok o tej samej porze” będziemy mogli znów przyjechać nad Wigry i bogaci o dalsze doświadczenia oraz wyniki kolejnych badań podzielić się nimi z innymi.


Tekst i zdjęcia Ewa Bujalska © FOTOsynteza 2017

 

1. Dr Lech Krzysztofiak...
2. Dr Anna Krzysztofiak...
3. Prof. dr hab. Barbara...
4. Dr Marian Szewczyk PWSZ...
5. Ewa Bujalska Bieszczadzki...
6. Mgr inż. Artur...
7. B. Tokarska Guzik, B....
8. Konferencja naukowa -...
9. Sesja posterowa.
10. M. Szewczyk, A. Piegdoń,...
11. Z wizytą u lichenologów...
12. Plakat konferencji.
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok