Czysta woda to skarb

27-11-2017

Ćwiczenia terenowe z przedmiotu "Ochrona środowiska" z dr M. Marchel. Wizyta w oczyszczalni ścieków w Trepczy. 27.11.2017.

Studenci i studentki IV roku kierunku GWERIL odwiedzili miejską, mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków w Sanoku zlokalizowaną w miejscowości Trepcza. Leżąca na lewym brzegu Sanu oczyszczalnia została rozbudowana i gruntownie zmodernizowana równo 4 lata temu. Oczyszczane są tu ścieki bytowo gospodarcze oraz ścieki z instytucji i jednostek produkcyjnych z terenu miasta Sanoka oraz gmin: Sanoka i Zagórza. Łącznie trafiają tu ścieki od ok. 40 tys. mieszkańców.

Słuchacze PWSZ-tu oprowadzani przez pracownika SPGK mogli dokładnie obejrzeć całą działająca tu linię technologiczną. Zwiedzili część mechaniczo-biologiczną oczyszczania ścieków na którą składają się następujące urządzenia: kraty, piaskownik dwukomorowy, cztero-komorowy osadnik wstępny, dwie komory napowietrzania oraz dwa radialne osadniki wtórne.

Później oglądali ciąg technologiczny przeróbki osadów ściekowych: zagęszczacz grawitacyjny osadu nadmiernego, dwie wydzielone komory fermentacyjne oraz węzeł odwodnienia z prasą taśmową typu KlEIN. Zobaczyli również pochodnię służącą do spalania nadmiaru biogazu powstającego w procesie fermentacji osadów ściekowych który wykorzystywany jest do celów grzewczych w kotłowni oczyszczalni ścieków.

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Trepczy przyczynia się do wzrostu efektywności procesu oczyszczania ścieków, dzięki czemu został ograniczony dopływ zanieczyszczeń, w tym substancji biogennych, do zlewni rzeki San. Spełnia ona normy i parametry obowiązujące w Polsce i UE, a tym samym przyczynia się do ograniczenia skażenia wód powierzchniowych i podziemnych.

Tekst i zdjęcia Ewa Bujalska © FOTOsynteza 2017