Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Raj nieutracony.

02-06-2015

"Pamiętajcie o ogrodach przecież stamtąd przyszliście..."

 

FOTOsynteza mieszkała w ogrodzie trzy dni. Ten cudowny czas spędziłyśmy fotografując o rożnych porach jego rozmaite działy i zakamarki. Miejscu temu można przypisać wiele cech. Powstał w 1783 r. jest więc najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce Na niedużym terenie (niecałe 10 ha) zgromadzono oszałamiającą liczbę 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków i odmian roślin szklarniowych. Tu pracowali najwybitniejsi polscy botanicy tacy jak: Józef Warszewicz, Marian Raciborski, Władysław Szafer oraz Jan Kornaś. Każdy z nich pozostawił tu po sobie ślad, czy to w formie nowo okrytych gatunków czy zbiorów zielnikowych i muzealnych.

W zwiedzaniu ogrodu towarzyszył nam opiekun naszego koła dr Marian Szewczyk, który cierpliwie zaznajamiał nas z tajemnicami roślin oraz arachnolog dr Robert Rozwałka. Wspólnie poszukiwaliśmy różnych przedstawicieli Arachnida, by najciekawsze z nich złapać i sfotografować. Apogeum rozkwitu przeżywały irysy. Rozmaitość kolorów i odcieni aż prosiła by obiektywy skierować w ich stronę. Wizyta w palmiarniach i szklarniach była ciekawym doświadczeniem. Żar tropików przenosił nas wiele tysięcy kilometrów od Krakowa. Podziwialiśmy m. in. roślinne dinozaury czyli sagowce, arystokrację wśród kwiatów czyli storczyki oraz egzotyczne rośliny wodne z wiktorią brazylijska na czele.

 

Krakowski Ogród Botaniczny pielęgnuje piękną tradycję dawnych ogrodów pałacowych, w których prócz sztuki ogrodniczej eksponowane były również różne dziedziny sztuk pięknych. Akurat trafiłyśmy na początek "Festiwalu Święto Ogrodów”. W piątkowy, ciepły wieczór z tarasu Kolegium Śniadeckich popłynęła muzyka. Zespół o nazwie bardzo pasującej do sztuki ogrodowej  - ”Krecia robota” zagrał bluesa.

 

FOTOsynteza żywi nadzieję że „za rok o tej samej porze” znów się pojawi w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie. Serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi prof. UJ dr hab. Józefowi Mitce oraz całemu zespołowi za gościnę.

 

Tekst i zdjęcia © Ewa Bujalska i Amelia Piegdoń.

 

Ogród Botaniczny...
Pomnik Władysława Szafera...
W Muzeum Ogrodu Botanicznego.
A. Piegdoń wśród irysów.
Dr M. Szewczyk, A. Piegdoń i...
Kosaciec bródkowy (Iris...
Irys po deszczu.
I jeszcze jeden irys...
Pająk (Parasteatoda...
Łączeń baldaszkowy...
Rozkwitły już pierwsze...
W szklarni Jubileuszowej.
Fotografujemy tropikalne...
Okazałe liście euriale...
Przedstawiciel sagowców...
Dziewczynka przy drzewku...
Odontoglossum Violetta Von...
Beallara Tahoma Glacier.
Oncidium x od Szlachetko ze...
Vanda tricolor.
Czosnek. Ogród Botaniczny...
Kaczki krzyżówki w Ogrodzie...
W Ogrodzie Botanicznym. Fot....
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok