Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Chiroptera, czyli skrzydłorękie

03-10-2015

Na temat nietoperzy wciąż krąży wiele negatywnych mitów, szkodząc tym pożytecznym zwierzętom, dlatego tak ważna jest popularyzacja rzetelnej, naukowej wiedzy na ich temat. W 1995 pierwszą Międzynarodową Noc Nietoperzy w Polsce zorganizował prof. Bronisław W. Wołoszyn, kierownik Centrum Informacji Chiropterologicznej Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie i towarzyszy jej wytrwale do dziś. Profesor badał nietoperze na całym świecie, od Meksyku, Kuby, po Amerykę Południową. Pole zainteresowań prof. wybiega daleko poza paleontologię nietoperzy i obejmuje inne aspekty chiropterologii: biospeleologię i speleologię, ekologie, ochronę przyrody, oraz biogeografię.

 

Rankiem odbyło się VI Międzynarodowe Sympozjum pt. "Obiekty sakralne w ochronie zwierząt" w którym wzięli udział uczeni z Polski, Ukrainy, Rumunii i Słowacji. Celem tego sympozjum było przedstawienie i omówienie problemów związanych z rolą budynków sakralnych dla ochrony wielu rzadkich gatunków zwierząt (sowy i nietoperze).

 

Popołudniu miała miejsce część popularno-naukowa skierowana do dzieci i młodzieży. Dwie prelekcje: prof. B. W. Wołoszyna o biologii nietoperzy rodzimych i tropikalnych oraz dr E. Marszałka o tym „jak to drzewiej z nietoperzami było” (mity, przesądy i legendy). Następnie odbyła się piesza wycieczka pod opieką leśników ścieżką Strzelnica - Sucha Góra, do źródła Mieczysław i Sztolni nad Czają. W sztolni niegdyś wydobywano miejscowy kamień – drobnoziarnisty piaskowiec istebniański, z którego wykonywano kapliczki, nagrobki, żarna, osełki i brusy. Dziś mała sztolnia służy nietoperzom. Nietoperzy nie było, najwidoczniej jeszcze nie zaleciały na okres zimowej hibernacji. Później spotkanie było kontynuowane przy ognisku w ogrodzie państwa Czajów, od wielu lat opiekujących się sztolnią. FOTOsynteza spotkała się z bardzo miłym przyjęciem organizatorów, obdarowano nas książkami „Ochrona Przyrody w Polsce”, płytami z prezentacją multimedialną „Zwisaj z nietoperzami”, drobnymi gadżetami promującymi to ekologiczne wydarzenie. Serdecznie dziękujemy!

 

Organizatorami VI Międzynarodowego Sympozjum pt. "Obiekty sakralne w ochronie zwierząt" i towarzyszącej jej XII Nocy Nietoperzy byli: Podkarpacki Oddział Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wschód, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Nadleśnictwo Kołaczyce, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, Gmina Korczyna.

 

Tekst: Ewa Bujalska, zdjęcia: Ewa Bujalska, Amelia Piegdoń.

 



 

 

FOTOsynteza z prof. W. W....
Organizatorzy XII Nocy...
Prof. dr hab. Bronisław W....
Prof. B.W. Wołoszyn i dr E....
Wystawa fotograficzna o...
Edward Marszałek - Mistrz...
FOTOsynteza wpisuje się na...
Pamiątkowe zdjęcie...
Takie budki dla nietoperzy...
Jar prowądzący do Sztolni...
W sztolni. Nietoperze...
Fot. Amelia Piegdoń.
Fot. Amelia Piegdoń.
Fot. Amelia Piegdoń.
Fot. Amelia Piegdoń.
Fot. Amelia Piegdoń.
Fot. Amelia Piegdoń.
Fot. Amelia Piegdoń.
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok