Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Las we mgle

10-04-2016

Rezerwat przyrody „Polanki”, który dziś odwiedziłam, posiada dogodnie wytyczoną ścieżkę dydaktyczno - przyrodniczą o długości ok 2 km. Łagodnie trawersując zbocze Pasma Olchowieckiego, leżącego w obszarze Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, ukazuje nam bogactwo flory i fauny buczyny karpackiej. 

 
Temat "Las we mgle", jest piękny i trudny zarazem. Trzeba z chaosu pni, gmatwaniny gałęzi, plam światła i kolorów ułożyć jak z puzzli sugestywny obraz, który przemówi do widza. Spojrzy on na fotografię i poczuje, że to właśnie był ten mglisty dzień i ten wiosenny las. Mała ilość rozproszonego światła wpadająca w głąb lasu to zalety i wady. Kolory są pięknie nasycone, ale czas naświetlania niebezpiecznie się wydłuża. Jedynym wyjściem jest użycie statywu. Posiłkowanie się zwiększaniem parametru ISO nie sprawdza się w tym wypadku, bo odbija się na głębi ostrości. 
 
Warto się zatrzymać, zastanowić i niespiesznie wybrać kadr. W lesie motywów nigdy wam nie zabraknie: wijąca się ścieżka, dorodne drzewo, omszałe pnie, zielone paprocie...Inspiracją mogą być obrazy rosyjskiego malarza Iwana Szyszkina (1832-1898), który umiał genialnie oddać istotę, ducha lasu. Kto raz oglądał jego niedźwiadki w lesie, czy samotną sosnę na dzikiej północy zapamięta te obrazy na zawsze. 
 
Tekst i zdjęcia © Ewa Bujalska.
Las we mgle.
Wejście do rezerwatu...
Dzisiaj jestem mały...
...kiedyś będę wielki. Buk...
Omszałe pnie.
Niezwyczajna paprotka...
Bukowe liście.
Leśny dukt.
"Na dzikiej północy". Iwan...
"Leśna dal". Iwan Szyszkin.
"Lasek dębowy". Iwan...
"Poranek w sosnowym lesie"....
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok