"Military Żak"- nauka, sport, zabawa

26-05-2008

Już po raz piąty, w Warszawie, w dniach 8 - 10 maja br. odbyły się Ogólnopolskie Zawody Sprawnościowo - Obronne Młodzieży Akademickiej. Swój udział, po raz czwarty, w turnieju zaznaczyli również, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka z Sanoka.
Gospodarzem zmagań była Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna. Zawody zostały objęte patronatem honorowym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także Ministra Obrony Narodowej.
Sanocka drużyna w składzie: Piotr Kozicki, Bartosz Michałowski, Łukasz Puchala, Damian Śmigiel pod kierownictwem mjr rez. Marka Borkowskiego, godnie reprezentowała województwo Podkarpackie.
Uczestnicy zmagań tj. 19 cztero-osobowych ekip Wyższych Uczelni z całego kraju, rywalizowało zarówno w konkurencjach sprawnościowych jak i teście wiedzy obronnej.
Test wiedzy obronnej, najlepiej w naszej drużynie, rozwiązał Łukasz Puchala indywidualnie zajmując 10 lokatę. W konkurencji strzelania, równo zaprezentowała się cała sanocka ekipa. Drużynowo w tej konkurencji zajmując 6 miejsce. Równie dobrze, podopieczni mjr rez. Marka Borkowskiego, wypadli w biegu wielozadaniowym, na który to składał się: rzut granatem, bieg na orientacje a także pokonanie toru przeszkód. Ponowna, 6 lokata studentów PWSZ Sanok pozwoliła na walkę o miejsca w górnej części tabeli klasyfikacyjnej. Ostatnią konkurencją 'Military Żak' była rywalizacja zawodników na basenie. Każdy uczestnik musiał pokonać dystans 50 metrów wraz z dodatkowym sprzętem, tj. gumowym krążkiem oraz atrapą karabinka AK, co istotnie utrudniało swobodne poruszanie się w wodzie.
Po czterech konkurencjach wyłoniono zwycięzcę. Triumfatorem została Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudzkiego z Warszawy. Bardzo dobrą 8 lokatę zajęli nasi reprezentanci, gdzie na lidera drużyny bezsprzecznie wyrósł Damian Śmigiel - indywidualnie szóste miejsce. Postawa studentów PWSZ Sanok zasługuje na wyróżnienie, że względu na fakt, iż w współzawodnictwie z uczelniami o profilu typowo sportowym jak AWF, wypadli bardzo dobrze. Organizatorom zasugerowano, aby w regulaminie przyszłych zawodów, ograniczyć uczestnictwo uczelni o profilu typowo sportowym.
Oprócz zmagań typowo sportowych uczestnicy 'Military Żak' brali udział w Juwenaliach organizowanych przez studentów WAT-u oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W których to wystąpiły zespoły takie jak: Akcent, Boys Topless, Twinkle Brathers i Trebunie Tutki.
Główne cele imprezy: promocja wojska, upowszechnianie zasad systemu przeszkolenia wojskowego czy choćby popularyzacja sportów pro obronnych i współzawodnictwa wojskowego, zostały zrealizowane. My powinniśmy być dumni z naszych chłopców, iż w zawodach nie byli jedynie uczestnikami, ale także przyzwoicie zaprezentowali się na arenie ogólnopolskiej. Pamiętajmy, że odnosząc sukces jako drużyna, indywidualnie czerpią z tego satysfakcje, ale także promują Państwową Wyższa Szkołę Zawodowa w Sanoku. Tak więc: brawo Panowie! W przyszłym roku powalczcie o medal.

Mateusz Pniewski
student II roku Komunikacji Medialnej