Wersja kontrastowa
A | A | A

Ankieta

 

Aktualności

"Błękitna kawiarnia" Kalmana Segala - już w księgarniach

24-01-2018

Za sprawą pracownika Zakładu Kultury, Mediów i Języków PWSZ, literaturoznawcy, dr. hab. Tomasza Chomiszczaka, prof. nadzw. PWSZ, ukazała się właśnie wyjątkowa książka – „Błękitna kawiarnia” autorstwa Kalmana Segala, wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku. Wyjątkowa nie tylko dlatego, że świetnie przygotowana do druku przez Jakuba Kinela (również pracownika Zakładu Kultury, Mediów i Języków PWSZ), ale także opatrzona fenomenalną grafiką Bartosza Rejmaka – artysty, którego w Sanoku nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać.
- Odnalezione po półwieczu 80-stronicowe opowiadanie „Błękitna kawiarnia” przypomina, jak wszechstronnym technicznie i wyobraźniowo pisarzem był Segal; jak skutecznie potrafił odrzucić dorobioną mu „gębę” pisarza kresowego oraz li tylko sprawnego rzemieślnika literatury  „małego realizmu” – zauważa Tomasz Chomiszczak. – Tekst tego opowiadania wychodzi poza funkcję sugestywnego, choć nienowego w piśmiennictwie relacjonowania marzenia sennego; zostaje głęboko osadzony w judaistycznej kulturze i wierze, nabierając dodatkowego wymiaru transcendentalnego. Czytelnika z pewnością zadowoli już sam walor artystyczny opowiadania. To czysta przyjemność lektury, zachwycające spotkanie sam na sam z tekstem, który jakże trafnie ilustruje pojęcie literatury pięknej w pełnym tego określenia znaczeniu.
Promocja książki odbędzie się W BWA Galerii Sanockiej 27 stycznia (sobota) o godz. 17.30, poprowadzi ją Tomasz Chomiszczak, fragmenty książki czytać będą aktorzy teatru BWA, a oprawą muzyczną zajmie się Łukasz Sabat. Zapraszamy!

wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok