Akcja malarska "Sztuka pomaga w leczeniu"

22-06-2010

Burmistrz Miasta Sanoka, Fundacja amerykańska "The Foundation for Hospital Art" i Szpital Specjalistyczny w Sanoku oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku zapraszają na międzynarodową akcję malarską "4-Nation PaintFest", która odbywa się dziś, tj. 22.06.2010 r. w Galerii "De" PWSZ w Sanoku. Podczas imprezy mieszkańcy Sanoka, Humennego (Słowacja) i Drohobycza (Ukraina) oraz członkowie amerykańskiej fundacji malować będą 15 wieloczęściowych obrazów. Gotowe prace zostaną podarowane trzem szpitalom (Szpital Specjalistyczny w Sanoku, Szpital im. A. Lena w Humennem, Przychodnia Miejska w Drohobyczu) i ozdobią pomieszczenia, w których przebywają chorzy.

Impreza w Sanoku jest częścią międzynarodowej charytatywnej akcji plastycznej, która połączyła społeczności wielu krajów (USA, Hiszpania, Słowacja, Ukraina, Polska) we wspólnym celu… aby zapewnić komfort oraz okazać troskę i miłość osobom wymagającym leczenia szpitalnego.

Fundacja „The Foundation for Hospital Art” jest filantropijną organizacją, która stawia sobie na celu przemienianie szpitali w najpiękniejsze miejsca służące leczeniu ludzi.

Dla potrzeb każdej kolejnej imprezy wolontariusze Fundacji projektują nowe prace plastyczne, które są następnie wykańczane podczas święta sztuki malarskiej PaintFest®.

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, który również zaangażowany jest w niniejsze dzieło, podaruje jedną z prac namalowanych przez dyplomatów amerykańskich sanockiemu szpitalowi.

4-Nation PaintFest®

Humenné
(Słowacja)

Historia fundacji

Pierwszy pomysł, aby wykonywać prace plastyczne dla osób leczonych w szpitalach, narodził się w 1975 roku, kiedy to John Feight pracował jako wolontariusz w „Northside Hospital” w Atlancie (USA). „The Foundation for Hospital Art” została założona w 1984 roku w celu łagodzenia cierpień i przywracania nadziei pacjentom szpitali oraz domów opieki społecznej. Od 1975 roku ponad 36 000 obrazów zostało podarowanych dla ponad 2000 szpitali ze 194 krajów całego świata. Około 400 000 wolontariuszy pomagało w wykonaniu tej ogromnej charytatywnej pracy.

Pomysł

Idea założenia fundacji była efektem doświadczeń Johna Feighta związanych z bardzo głębokim, pozytywnym odbiorem sztuki przez pacjentów, personel i osoby odwiedzające szpitale. Przemyślenia te przekształciły się w głębokie przekonanie, iż nic tak nie wspiera człowieka chorego w cierpieniach – poza naukową, techniczną sferą medyczną – jak atmosfera współczucia i troski, co najlepiej przekazuje i wyraża sztuka.

Białe ściany i sufity, „sterylne wnętrza” – to tradycyjny obraz pomieszczeń szpitalnych. Gabinety lekarskie, sale zabiegowe, korytarze i poczekalnie mają podobny, bezosobowy wygląd i z całą pewnością nie zachęcają do ponownych odwiedzin.

Prace malarskie przygotowywane przez Fundację nie odpowiadają gustom czy potrzebom emocjonalnym wszystkich pacjentów, ale… wnoszą pozytywne, ludzkie, pełne nadziei treści i są symbolem troski, łagodząc wrażenia związane z pobytem w szpitalu.

Fundacja charytatywna (non-profit)

Fundacja jest organizacją charytatywną, działającą w oparciu o prawo amerykańskie. Jej pracami kieruje rada nadzorcza, która zrzesza szerokie grono przedstawicieli biznesu, świata medycyny i organizacji społecznych. Założycielem fundacji jest John Feight.

Adres fundacji:

The Foundation for Hospital Art, 120 Stonemist Court, Roswell, GA 30076 USA, tel. 01-770-645-1717, fax: 01-770-645-1720, e-mail: ,