Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2008/2009

13-10-2008

Uroczystym Gaude Mater w wykonaniu chóru studentów PWSZ rozpoczęły się, 3 października, obchody rozpoczynające nowy, ósmy już roku akademicki. Oprócz studentów i władz uczelni, inauguracja zgromadziła wielu znakomitych gości.

W przemowie otwierającej Pani Rektor Halina Mieczkowska zwróciła uwagę na zmiany jakie przechodzi sanocka PWSZ. Z roku na rok uczelnia stale rozwija się i poszerza zakres swojej działalności edukacyjnej o nowe kierunki kształcenia, w tym roku jest to praca socjalna. Ponadto trwa remont i rozbudowa budynków uczelnianych, przy ulicy Mickiewicza, tu prace obejmują ocieplenie i renowację elewacji. Budynek przy ulicy Reymonta przechodzi gruntowną przebudowę, po której będzie służył studentom Instytutu Technicznego. Dodatkowo plany obejmują powiększenie campusu uczelnianego o centrum sportowo – dydaktyczne. Na uwagę zasługuje również fakt, że szkoła w ubiegłym roku akademickim otrzymała akredytację na otwarcie na kierunku pielęgniarstwo specjalności onkologicznej. Została także jedną z trzech podkarpackich uczelni, która otrzyma dotację na stypendia, w kwocie 1000 zł miesięcznie, dla najlepszych studentów kierunku mechanika i budowa maszyn w ramach promowania kierunków strategicznych dla rozwoju gospodarki. Po 7 latach mogę powiedzieć, że powołanie uczelni było potrzebne. Ponad 500 studentów I roku to dobry nabór. Chciałabym życzyć wszystkim wam jak najlepszego wykorzystania możliwości jakie daje uczelnia. Uroczyście otwieram rok akademicki 2008/2009 – tak swoje przemówienie zakończyła Pani Rektor.

Swoje gratulacje wraz w życzeniami dalszego rozwoju wyrazili w listach m.in. Ivan Horský, Konsul Generalny Republiki Słowackiej, prof. Karol Musioł, rektor UJ oraz Mirosław Karapyta, wojewoda podkarpacki.

Gościem honorowym inauguracji był prof. Jerzy Zdrada, wiceminister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. To właśnie podpisem profesora uczelnia została powołana do życia blisko 7 lat temu. W czasie uroczystości został on wyróżniony medalem wydanym z okazji jubileuszu 5 – lecia uczelni, obok niego z rąk Pani Rektor medal taki odebrała w imieniu posłanki na sejm, Elżbiety Łukaciejewskiej, dyrektor jej sanockiego biura poselskiego Iwona Słota.  W 1990 roku w Polsce studiowało 390 tysięcy studentów, dzisiaj jest ich ponad 2 miliony. Przyczyniły się do tego między innymi uczelnie zawodowe, zależy nam na tym, aby PWSZ były związane z dużymi ośrodkami akademickimi – podkreślił wiceminister.

Po wręczeniu medali i indeksów absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskali najlepsze wyniki w postępowaniu kwalifikacyjnym wykład inauguracyjny pt. Język polski w Europie i świecie wygłosił prof. Władysław Miodunka. Uroczystość została zakończona występem przygotowanym przez studentów edukacji muzycznej. Część nieoficjalna święta przeniosła się w mury uczelni gdzie dla zaproszonych gości i studentów przygotowano poczęstunek.