Podkarpacie na uczelni

17-11-2008

Celem imprezy było przybliżenie bogactwa kultury Podkarpacia na przestrzeni wieków
i przełamanie stereotypów kojarzących nasz region, z naukowego punktu widzenia, jedynie z badaniami gwaroznawczymi (nie umiejszając ich wartości). Swoje odczyty w trzech sekcjach tematycznych: językoznawczej, kulturoznawczej i literaturoznawczej wygłosiło blisko 30 referentów. Mimo że spotkanie było skierowane głównie do pracowników naukowych z lokalnych ośrodków to przyciągnęło wielu uczestników z „zewnątrz”. – To bardzo cieszy, bo okazuje się, że temat wzbudza zainteresowanie – komentuje dr Anna Chudzik, współorganizatorka przedsięwzięcia – Ludzie widzą potencjał do badań literaturoznawczych i kulturoznawczych, widzą, że tutaj działo się kiedyś dużo i dużo dzieje obecnie – kontynuuje. – Bardzo chciałabym podziękować studentom, bo zachowali się fantastycznie i jako słuchacze i pomagając przy obsłudze konferencji – dodaje.

Referaty i materiały pomocnicze zostaną opublikowane w specjalnym tomie pokonferencyjnym. W dalszej perspektywie, być może za rok, planowana jest organizacja spotkania naukowego o charakterze międzynarodowym, mającego obejmować zasięgiem uczelnie ze Słowacji i Ukrainy. Rozważa się także przeznaczenie jednego dnia na odczyty studentów, którzy, jak zauważa dr Anna Chudzik, są zainteresowani takimi inicjatywami.