Prof. Grzegorz W. Kołodko w PWSZ

15-12-2008

W dniu 4 grudnia 2008 r. prof. Grzegorz Kołodko w Sanoku promował swoją książkę Wędrujący świat”. Prof. Kołodko odwiedził także Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Grodka, w której wygłosił wykład poświecony w dużej mierze obecnej, niespokojnej sytuacji gospodarczej na świecie. Wykład w PWSZ zgromadził około 180 słuchaczy, w tym studentów, pracowników uczelni, uczniów gimnazjum i gości z zewnątrz. O swojej książce powiedział, że jest napisana prostym językiem i przeznaczona dla przeciętnego „zjadacza chleba”, nie ma w niej skomplikowanych wykresów tak lubianych przez ekonomistów.

„Problem, przed którym stoi wielu przedsiębiorców, także na Podkarpaciu, czy mogą  rozwijać swoje firmy, licząc na ekspansje eksportu, jest uzależnione od niskiego kursu złotego względem obcych walut i dzisiaj kryzys można wykorzystać właśnie w eksporcie” – wyjaśnił profesor, odnosząc się do sytuacji w naszym regionie. Zwrócił uwagę na to, że wejście do strefy euro pomoże Polsce zabezpieczyć się przed skutkami przyszłych zawirowań ekonomicznych. Powinno się to jednak odbyć przy kursie złotego w stosunku do euro na poziomie 4 złotych. Zadaniem Polski, oprócz wprowadzenia euro, nie jest obniżenie deficytu budżetowego i inflacji, a stworzenie dogodnych warunków dla inwestowania obcego kapitału w Polsce. Tylko to, według prof. Kołodki, jest w stanie zapewnić stabilny rozwój.