Uczelnia bez barier

16-11-2009

9 listopada 2009 r. w PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku odbyło się spotkanie organizacyjno-integracyjne dla studentów niepełnosprawnych studiów stacjonarnych a 14 listopada dla studentów studiów niestacjonarnych.

Celem spotkania była integracja studentów niepełnosprawnych, poinformowanie ich o planach działania, a także zbadanie oczekiwań studentów niepełnosprawnych dotyczących inicjatyw  na rzecz ułatwienia im edukacji.

Integracja sprzyja bardziej wszechstronnemu rozwojowi osób niepełnosprawnych, dostarcza wszystkim różnorodnych doświadczeń społecznych, dzięki czemu stymuluje ich rozwój emocjonalno-społeczny i zwiększa samodzielność studentów niepełnosprawnych.

Niepełnosprawny student PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku może liczyć na organizację zajęć indywidualnych, alternatywne sposoby zaliczenia egzaminu (w formie pisemnej), dostęp do Internetu w bibliotece (stanowisko komputerowe dla studentów niepełnosprawnych) oraz bezpłatne kopiowanie i drukowanie materiałów dydaktycznych w bibliotece. Uczelnia posiada laptopy i drukarki, które studenci niepełnosprawni mogą wypożyczać do domów. Po spotkaniach ze studentami, część z nich
wykazuje zainteresowanie i chęć korzystania z basenu i siłowni. W planach jest zorganizowanie spotkania z przedstawicielem PFRON-u i ZUS-u.

Działania pełnomocnika Retora ds. studentów niepełnosprawnych to przede wszystkim integracja tych studentów. Pomoc sprowadza się do przedstawienia im możliwości, jakie daje uczelnia. Wszystko po to, by mogli oni świadomie i bez żadnych oporów uczestniczyć w życiu studenckim i zdobywać wykształcenie.