Szkolenie, integracja i odpoczynek

Krzysztof Graboń

III rok FP

--------------

Od 5-8.07.2012 r. odbył się obóz  szkoleniowo – integracyjny w Polańczyku studentów PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.  Uczestnikami byli studenci jak i zaoczni posiadający  aktualne orzeczenie o niepełnoprawności.  Organizatorką obozu jest pani mgr Ludmiła Komardin – Pełnomocnik Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych od 2009 r. Ze swojej strony pragnę zachęcić  rok pierwszy i drugi  do uczestnictwa w tych obozach, ponieważ atmosfera na tych obozach jest wspaniała i niepowtarzalna.

Atrakcje w postaci  wspaniałych widoków przyrody czekały na nas pierwszego dnia obozu.  Była to przejażdżka  Bieszczadzką Kolejką Leśną na trasie Majdan - Przysłup – Majdan. Następnie udaliśmy się do hotelu w Polańczyku o nazwie Zephyr .  Po obiedzie spędzaliśmy czas poprzez opalanie się na pobliskiej plaży i kąpiel w jeziorze solińskim.  Po kolacji swój czas spędzaliśmy na integracyjnej zabawie dyskotekowej.

6 lipca  po śniadaniu odbyło się szkolenie, które poprowadził pan Hubert Paszkiewicz.  Dotyczyło prowadzenia zdrowego trybu życia poprzez  gimnastykę pokazując nam ćwiczenia jakie możemy wykonywać w domu; niekoniecznie wychodząc na siłownie.   Jedno z  ćwiczeń polegało na klęku podartym i uniesieniu lewej nogi i prawej ręki oraz  odwrotnie lewa ręka i prawa noga. Po obiedzie również spędziliśmy czas nad plażą i wodą – tym razem dłużej, ponieważ dopisała  nam pogoda i nie nadchodziła burza jak w poprzedni dzień. Po kolacji również byliśmy na integracyjnej zabawie dyskotekowej.

7 lipca  tym razem do południa  spędzaliśmy czas nad wodą, ponieważ  popołudniu  pojechaliśmy do Polany-Muczne, gdzie mieści się zagroda żubrów.  Nadleśniczy  opowiedział nam o tych zwierzętach w bardzo interesujący sposób, wskazując na terminologię np.:

a. ciele – nowonarodzony żubr

b. ciołek – młody żubr

Po powrocie do Polańczyka odbyło się wspaniałe  ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek, kaszanki i herbaty. Następnie po ognisku udaliśmy się na „integracyjne, dyskotekowe pożegnanie Polańczyka” .

8 lipca zaraz po śniadaniu  wyjechaliśmy  z Polańczyka do Sanoka i wróciliśmy do swoich domów.

Warto jeździć na tego typu obozy, ponieważ na takich szkoleniach możemy się wiele dowiedzieć,  spędzić ze sobą w miłej atmosferze oraz odpocząć od „ szarej studenckiej rzeczywistości”.   Osobiście już nie mogę się doczekać kolejnego obozu integracyjno szkoleniowego  organizowanego przez Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych